EKSKLUZIVE: Chelsea zgjedh zëvendësuesin e Conte

Chelsea ka zgjedhur trajnerin e Napolit Maurizio Sarri si trashëgimtarin ideal të Antonio Conte dhe janë të gatshëm të paguajnë klauzolën e lirimit prej 8 milion euro, është raportuar.

Sipas La Gazzetta dello Sport, Roman Abramovich është tifoz i stilit të futbollit të Sarrit në Stadio San Paolo.

Napoli është në krye të tabelës së Serie A pasi ka 18 fitore, tre barazime dhe vetëm një humbje këtë sezon.

Qasja spektakolare e Sarrit është lavdëruar hapur nga menaxheri i Manchester City, Pep Guardiola, i cili e quajti Napoli një nga ekipet më të mira në Evropë.

Pavarësisht protestave të Conte se ai ende ka 18 muaj në kontratën e tij, shumë besojnë se ky është sezoni i tij i fundit në Stamford Bridge.

Sarri do të ishte një zëvendësues i mirëpritur për disa arsye, duke përfshirë edhe refuzimin e tij famëkeq për të kërkuar transferime të reja, duke këmbëngulur se është puna e tij për të punuar me përmirësimin e lojtarëve që i janë dhënë.

Ka një klauzolë lirimi në kontratën e Sarri me Napoli, duke lejuar çdo klub të blejë atë për 8 milion € deri më 31 maj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *